top of page
חיפוש

ניהול נכון לעסק שלך

עודכן: 4 בינו׳ 2022

מאמר שנכתב ע״י אמיר פרידברג למגזין הנחשב ״ליברל״ בו מסביר מהו ניהול נכון ואיך יסייע לעסק שלך.
"בעלי עסקים קטנים או בינוניים נוטים לא פעם לחשוב שאם הם שוכרים את שירותיהם של רואה חשבון מצוין ויש להם הנהלת חשבונות מתפקדת, אזי הם "מכוסים" מבחינת הניהול הכספי. למרבה הצער, ברוב המקרים הם פשוט לא יכולים לממן עלות של נושא משרה בכירה בדמות מנהל כספים וההשלכות של זה עשויות להיות קשות. שירות של ניהול כספים במיקור חוץ עונה בצורה מיטבית גם על הצורך האקוטי בניהול כספים מקצועי וגם על נושא העלות שכן זה שירות שהם כן יכולים להרשות לעצמם", אומר אמיר פרידברג מנכ"ל ומייסד "אמיר פרידברג - ניהול נכון". "מניסיוני, אני יכול לומר שמנהלים או יזמים בחברות או ארגונים קטנים ובינוניים, גם אם יש להם את הידע והמקצועיות לעסוק בניהול כספים, מתקשים לפנות לזה את הזמן הדרוש, מה עוד שלמעשה הם אלה שצריכים לנהל בפועל את העסק, לנהל את העובדים, להוביל את תחום הפיתוח, להתוות מדיניות של מכירות ושיווק ולקבוע את היעדים להשגת מטרת העסק".


תזרים מזומנים מאוזן כנקודת זינוק


לדברי פרידברג, הלקוחות שמגיעים אליו עושים זאת רגע לפני שהם מרימים ידיים. חלקם יגיעו אחרי שהבנק יזהיר אותם שההתנהלות הכספית שלהם לוקה בחסר, מה שבא לידי ביטוי בדרך כלל בתזרים המזומנים שלהם, או שהבנק יסרב לתת להם אשראי נוסף. "אני פוגש לא מעט לקוחות שמגיעים אליי בעקבות מפגש עם פקיד הבנק, אבל יש גם מנהלים שפונים בעקבות מצוקה אישית", מסביר פרידברג. "לקוחות אלה בדרך כלל יתארו מצב בו לתחושתם הם עובדים מסביב לשעון אבל בסוף החודש לא יודעים לאן הכסף נעלם. פרידברג, הוא בוגר לימודי תואר ראשון במנהל עסקים מאוניברסיטת "CONCORDIA" שבמונטריאול – קנדה ולו ניסיון של כשני עשורים בתפקידי ניהול בכירים, בין השאר במערכת הבנקאית הן בישראל והן בחו"ל ובניהול חברה עסקית-יצרנית גלובלית שפעלה ב- 18 מדינות. בנוסף הוא ייצג בישראל חברות שמרכז פעילותן בחו"ל. הניסיון והידע שצבר משמשים אותו כיום בעבודתו במשרד "ניהול נכון" שהקים לפני כ- 18 שנים. המשרד נותן שירותים פיננסיים לחברות וארגונים מתחומי עיסוק מגוונים, בהם: ניהול כספים במיקור חוץ, גיוס אשראי לחברות, ייעוץ בסחר בינלאומי וייעוץ עסקי.מעקב ובקרה כמנוף להצלחה


לדברי פרידברג מנהל כספים במיקור חוץ זה לא ייעוץ חיצוני, אלא הוא הופך להיות חלק מהעסק וככזה הוא מלווה אותו ברמת יומית, הוא זה שמתנהל מול הבנקים ונותן מענה למנהל וההנהלה בתחום הכלכלי.

על מנת להבטיח ניהול כספים תקין, כזה שישקף למנהל, להנהלה ואפילו לבנק, בכל רגע נתון את מצב העסק, בונה פרידברג תקציב שנתי וחודשי לעסק שנגזר מבחינה קפדנית של סעיפי הכנסות והוצאות צפויות ובהתאם למטרות והיעדים של העסק לפי תחומים. אך אין די בהכנת תקציב אלא יש הכרח גם לעקוב אחרי הביצוע. "כסמנכ"ל כספים במיקור חוץ אני מפיק דוחות כספיים שאותם צריך להקפיד לנהל ולנתח, לפעמים ברמה שבועית או חודשית. זאת על מנת שניתן יהיה לעשות תיקונים והתאמות בזמן אמת, למשל כשיש משבר, שינויים רגולטוריים או בכל מקרה בלתי צפוי אחר", מסביר פרידברג.
"לכל מחלקה או תחום בעסק מוגדר תקציב ייעודי לו, כל בקשה להוצאה תעבור דרכי ותיבחן אם היא אפשרית או הכרחית ובעיקר אם היא עומדת בתנאי התכנון המקדים. גם נושא כוח האדם נבחן בקפדנות במטרה לאתר חוזקות או חולשות ולטפל בהן בהתאם. כך למשל, ייתכן שיתברר שבמחלקה מסוימת על מנת לעמוד בצפי ההכנסות יש צורך לצמצם בעלויות שכר, עם כל הצער שבדבר ההמלצה תהיה על פיטורים. לחילופין, אם הוגדר יעד מכירות שכדי להגיע עליו יהיה צורך לקלוט כוח אדם נוסף, אז זה מה שיקרה. יש חשיבות עצומה להיות כל הזמן עם "האצבע על הדופק" ולמנוע ככל האפשר הפתעות או זעזועים. חשוב לזכור שכל עסק בנוי על בני אדם ולמנהל יש אחריות גדולה לפרנסתם של העובדים שלו וגם הוא צריך להיות מסוגל למשוך משכורת ראויה. ללא קיום של מערך מעקב ובקרה על ההתנהלות הפיננסית, יש סיכון שדברים ייצאו מכלל שליטה ואת זה צריך למנוע".הגפן 86, עשרת | 054-4597835


21 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page